Nejnebezpečnější životní styl? Breatheriánství

Naivita je mezi lidmi, kteří chtějí zhubnout či žít zdravěji, bohužel až moc rozšířeným fenoménem. Důvěřivý člověk dokáže uvěřit čemukoliv – zázračným pilulkám, upraveným potravinám, „zaručeným“ dietám od kamarádů, které nedávají žádný smysl i podvodníkům opírajícím se o duchovno a ezoteriku. A jsou dokonce i lidé, kteří věří tomu, že jíst není potřeba vůbec.

Jeden z největších nesmyslů vůbec

Už jen uvažovat o tom, že by člověk dokázal dlouhodobě fungovat bez příjmu jakékoliv potravy, je pro inteligentně uvažujícího a racionálně myslícího člověka naprostou hloupostí. Přesto existují tací, kteří propagují životní směr zvaný breathariánství.

Breathariánství je víra v to, že člověk nemusí jíst ani pít. Energii k životu údajně získává přijímáním prány (božské energie) a meditačních cvičení, založených na praktikách hinduismu. Ve výsledku pak samotní breathariání propagují pavědy z oblastí životních energií, čaker a podobných nesmyslů.

Stoprocentní úmrtnost

Tento životní styl, který občas důvěřivci mylně považují za dietu a nadšeně provolávají „nemusím nic jíst a pít!“, se v minulosti již několikrát ukázal jako smrtelně nebezpečný - doloženo je několik konkrétních případů úmrtí při pokusu o breathariánství.

Ellen Greve, nejslavnější propagátorka breathariánství, sama podstoupila monitorovanou studii, jak dlouho dokáže skutečně bez jídla vydržet. Výsledky byly katastrofální, již po třech dnech Greve kolabovala, byla dehydratovaná a studie musela být ukončena. Ani to však tuto lhářku v očích breatharianů neshodilo a tak dodnes prohlašuje, že breathariánství funguje.

Podobně dopadl i indický mystik Prahlad Jani. Ten údajně nejí od roku 1940. Sám se rovněž podrobil pozorování a vydržel úctyhodných 15 dnů. Samotné výsledky nicméně nikdy nebyly zveřejněny a odborná veřejnost je zpochybnila. Pravdou je, že celoživotní jogíni skutečně dokáží přežít bez jídla velmi dlouho (dle Guinnessovy knihy rekordů to může být až 18 dnů) avšak to za předpokladů naprostého klidu bez jakékoliv fyzické aktivity.

Výsledek je docela jasný – nepřijímat jídlo a tekutiny končí později úmrtím na vyhladovění a dehydrataci.

Žádný důkaz

Velký počet breathariánů žije vzhledem k podstatě tohoto životního stylu v Indii. Tamější Indian Rationalist Association (Indická Asociace Racionalistů) provedla na vlastní náklady výzkum několika breathariánů a všechny případy se ukázaly jako podvrh.

Proč však lidé jsou ochotní i přesto věřit tomu, že lze přežít bez jídla? A jaký by to vlastně mělo smysl? Odpověď je jednoduchá – znuděnost. Jako u každého dalšího životního stylu je i breathariánství rozčeřením zaběhlých vod, kdy se člověk, který má všeho dostatek, začne prostě nudit a tak hledá něco, čím se zabavit. Někdy je to něco, co zdraví neškodí, jako angažování se ve specifickém hudebním žánru, sběratelství a podobně. Občas jsou to ale nebezpečné praktiky, jako právě breathariánství, které může vážně poškodit organismus.

I když se breathariánství prezentuje jako zdravý životní styl a cesta k „vyššímu“ smyslu bytí, jedná se o pouhý podvod opředený snůškou mysticismu a nepravd. To, že Český klub skeptiků Sysifos udělil známému českému propagátorovi breathariánství Bludný balvan za šíření nesmyslů, je pak jen potvrzení toho, že zdravější, inteligentnější a prospěšnější je raději jíst střídmě a vyváženě, než nejíst vůbec.